Latvijas skolas soma

Sākot ar 2018. gada 1.septembri  Rīgas Baltmuižas pamatskolā tiek īstenota iniciatīva “Latvijas Skolas soma”.

    Programma „Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās mērķis ir nodrošināt katram mūsu valsts skolēnam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu un dod iespēju klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas. 

Darba plāns: [PDF]

Muzikālā izrāde “Grietiņa un Ansītis”

1.-5. klašu skolēni muzikālajā izrādē kopā ar dziedātāju A. Putniņu meklēja atbildes uz jautājumiem par pareizajām izvēlēm – atpazīt labo no ļaunā, atšķirt patiesību no meliem, īpaši akcentējot šodien svarīgo jautājumu par viltus ziņām un nepatiesu saturu sociālajā vidē.

Pasākums notika LSS projekta ietvaros.

 

 

 

 

 

Ekskursijā uz Melngalvju namu

    Melngalvju namu apmeklē arī 9.a klases skolēni kopā ark lases audzinātāju Tatjanu Muranovu. Skolēni apskatījā nama krāšņās telpas, izstaigāja 14. gadsimta vēsturiskos pagrabus, kur varēja līdzdarboties un izkalt savu Melngalvju biedra monētu.  Skolēni ar interesi iepazinās ar iespaidīgo sudraba kolekciju, guva ieskatu Rīgas un Melngalvju nama vesture, kā arī apskatīja svinību zāles.

 

 

 

 

 

Ekskursijā uz Melngalvju namu

    Melngalvju nama apmeklējuma laikā 6. klases skolēniem bija iespēja apskatīt nama krāšņās telpas, izstaigāt 14. gadsimta vēsturiskos pagrabus, kur varēja līdzdarboties un izkalt savu Melngalvju biedra monētu, kā arī būs iespēja uzmērīt viduslaiku bruņinieku bruņas. Skolēni ar interesi iepazinās ar iespaidīgo sudraba kolekciju un apskatīja svinību zāles.

    Visas ekspozīcijas laikā skolēni guva ieskatu Rīgas un Melngalvju nama vēsturē.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cirks skolā

Rīgas Baltmuižas pamatskolas 7. – 9. klases skolēniem “Latvijas skolas somas” ietvaros tika piedāvāta cirka izrāde “Bufonāde”. Bērni iepazinās ar komiskās aktiermākslas manierēm, ar klaunādes klasiku, kuru caurvij cirka akrobātika, komēdija, jautrība un vieglums. Izrādē “Bufonāde” piedalījās profesionāli cirka mākslinieki un aktieri: Valērijs Komisarenko – oriģinālā žanra cirka mākslinieks, plastiskās akrobātikas žanra meistars-kaučuks,klišņiks, “gumijas cilvēks” jeb “cilvēks bez kauliem” un žonglieris.Alīna Kešāne-profesionāla dejotāja, cirka māksliniece, asistente burvju mākslinieku trikos. Ņikita Rumjancevs-profesionāls teātra aktieris, mīms.

 

 

 

 

 

Cirks skolā

Rīgas Baltmuižas pamatskolas 1. – 6. klases skolēniem “Latvijas skolas somas” ietvaros tika piedāvāta izbraukuma cirka izrāde “Bufonāde”. Bērni iepazinās ar komiskās aktiermākslas manierēm, ar klaunādes klasiku, kuru caurvij cirka akrobātika, komēdija, jautrība un vieglums. Izrādē “Bufonāde” piedalījās profesionāli cirka mākslinieki un aktieri: Valērijs Komisarenko – oriģinālā žanra cirka mākslinieks, plastiskās akrobātikas žanra meistars-kaučuks,klišņiks, “gumijas cilvēks” jeb “cilvēks bez kauliem” un žonglieris.Alīna Kešāne-profesionāla dejotāja, cirka māksliniece, asistente burvju mākslinieku trikos. Ņikita Rumjancevs-profesionāls teātra aktieris, mīms.

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzejpedagoģiskā nodarbība ‘Ganu spēles Latvijas laukos 19. gs. un 20. gs. sākumā”

15.09.2023. 7.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Rīgas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, lai piedalītos muzejpedagoģiskā nodarbībā „Ganu spēles Latvijas laukos 19. gs. un 20. gs. sākumā”.

Nodarbībā skolēni iepazina 19. gs. un 20. gs. sākuma lauku bērnu dzīves vidi, to darbus un nedarbus. Dalībnieki apskatīja vairākas no muzejā esošajām sētām un izzina ēkas, kas reiz bija sastopamas katrā lauku sētā – dzīvojamo māju, klēti, kūti, pirti u.c., uzzināja to nozīmi saimniecībā. Nodarbības otrajā daļā skolēni apguva kustību spēles, kādas agrāk bērni spēlēja, ejot ganos un atpūšoties kopīgos brīvbrīžos. Spēļu mērķis bija mācīt skolēnus sadarboties, izjust kustību prieku un attīstīt prasmi saturīgi pavadīt laiku brīvā dabā.

LSS koordinatore M.Čerepenko

 

 

 

 

 

Pop-roka lielkoncerts “TUVU BŪT” Dzintaros

18. maijā Rīgas Baltmuižas pamatskolas 7. -9. klases skolēni un pavadošie skolotāji apmeklēja pop-roka lielkoncertu “TUVU BŪT” Dzintaru koncertzāles Lielajā zālē.

Tuvu būt vasaras vārtiem, tuvu būt jūrai, tuvu būt mūzikai un mūziķiem, kas iedvesmo- Shipsea, Kato, Sudden lights – lieliska dāvana skolēniem mācību gada noslēgumā.

Skolēniem bija unikāla iespēja tikties ar tikko no Eirovīzijas skatuves Liverpūlē nokāpušajiem talantiem, daudzsološās grupas Sudden Lights atraktīvajiem mūziķiem. Koncertā piedalījās arī Latvijā mīlētais un ar apbalvojumiem novērtētais mūziķis Shipsea, kurš ar savu harizmu un skaisto vokālu aizrāva klātesošos, kā arī ugunīgā un talantīgā māksliniece Katō, kuras balss īpašais popmūzikas skanējums pārsteidza visus.

Skolēnu atsauksmes:

Viktorija: Koncerts ļoti patika. Pirmo reizi biju koncertā un pirmo reizi Dzintaru koncertzālē.

Oļesja: Man ļoti patika grupa “Sudden Ligts”, viņi dziedāja lieliski.

Vadims: Es dziedāju līdzi, man ļoti patika koncerts.

Poļina: Pirmo reizi biju Dzintaru koncertzālē. Patika. Mūzika bija skaļa.

Ņikita: Kolosāls koncerts!

 

 

 

 

 

Muzikāla izrāde 1.-6. klasēm

7. martā projekta LSS ietvaros 1. – 6. klases skolēni piedalījās muzikālā izrādē “Makss un Morics”. Tas ir latviešu komponistu Jāņa Ķirša un Andra Sējāna muzikāls “nedarbs” par leģendāro Vilhelma Buša puiku stāstu “Makss un Morics”, kuru latviešu valodā atdzejusi Aspazija. Galvenajās lomās – talantīgie dziedātāji Justs Sirmais un Kārlis Mangulsons. Izrādi iestudējusi režisore Ance Kukule-Sniķere.

 

 

 

 

 

 

LSS pasākums nodarbība “Vēja enerģija” 

7. februārī 5. un 6. klases skolēni apmeklēja Rīgas motormuzeju. Muzejā skolēni piedalījās tehniski radošā darbnīcā “Vēja enerģija”.  Nodarbības teorētiskajā daļā skolēniem pedagoģe stāstīja, kas ir vējš un kā ir iespējams izmantot vēja enerģiju, kā arī to, kā ar vēja palīdzību var ražot elektroenerģiju, kā ir attīstījušies vēja ģeneratori un cik daudz elektroenerģijas šādi tiek saražots Latvijā.

Nodarbības praktiskajā daļā dalībnieki, ņemot vērā iegūtās zināšanas par spārnu īpašībām un dažādajiem faktoriem, kas tos ietekmē, izgatavoja spārnus vēja ģeneratoram, ko komandu sacensībās izmēģināja pie mākslīgā vēja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LSS pasākums nodarbība “Vēja enerģija” 

7.februārī 5. un 6. klases skolēni apmeklēja Rīgas motormuzeju. Muzejā skolēni piedalījās tehniski radošā darbnīcā “Vēja enerģija”. Nodarbības teorētiskajā daļā skolēniem pedagoģe stāstīja, kas ir vējš un kā ir iespējams izmantot vēja enerģiju, kā arī to, kā ar vēja palīdzību var ražot elektroenerģiju, kā ir attīstījušies vēja ģeneratori un cik daudz elektroenerģijas šādi tiek saražots Latvijā.

Nodarbības praktiskajā daļā dalībnieki, ņemot vērā iegūtās zināšanas par spārnu īpašībām un dažādajiem faktoriem, kas tos ietekmē, izgatavoja spārnus vēja ģeneratoram, ko komandu sacensībās izmēģināja pie mākslīgā vēja.

 

LSS pasākums nodarbība NO KVĒLSPULDZES LĪDZ ELEKTROAUTO 

24. janvārī 7. klases skolēni piedalījās tehniski radošā darbnīcā NO KVĒLSPULDZES LĪDZ ELEKTROAUTO  Rīgas Motormuzejā. Nodarbības teorētiskajā daļā skolēni uzzināja par Tomasu Alvu Edisonu – izcilu zinātnieku un izgudrotāju –, viņa slavenākajiem izgudrojumiem un to, kā tie ietekmējuši pasaules industriālo attīstību, sākot no gaismas iedegšanas ik mājā visā pasaulē līdz pat elektroautomobiļiem un to uzlādei Latvijā.

Nodarbības praktiskajā daļā skolēni grupās iejutās Edisona lomā un izveidoja elektrisko spuldzīti, kā arī noskaidroja, kāpēc elektrību ražo ābols un citrons.

 

 

 

 

 

Koncertlekcija “Ceļš uz lielo skatuvi”

14.decembrī 6.- 9. klašu skolēniem notika koncertlekcija – tikšanās ar latviešu grupas “Citi zēni” līderiem Robertu Memmēnu un Dagni Roziņu. Runājām par mūziku, kā arī klausījāmies dažāda stila dziesmas mūziķu izpildījumā.

 

 

Kinolektorijs “Kā top filma?”

3., 4., 5. klases skolēni paplašināja savu redzesloku, skatoties jauku Edmunda Jansona animācijas filmu “Bize un Neguļa”. Skolēni tikās ar filmas režisoru Edmundu Jansonu, uzzināja, kā tapa šī filma,  saprata, kā šādas filmas tiek veidotas. Skolēni atbildēja uz režisora jautājumiem.

“Zinātnes un mākslas krustpunkti”

5.12.2022. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  Rīgas Baltmuižas pamatskolas 6. klases skolēni piedalījās interaktīvā klātienes nodarbībā „Zinātnes un mākslas krustpunkti”. Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes.
Paldies par lielisko iespēju piedalīties nodarbībā – 6. a klases skolēni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teātra izrāde “Klusētāji”

  27. septembrī Rīgas Baltmuižas pamatskolas 7. -9. klases skolēni apmeklēja režisora Jāņa Znotiņa  izrādi “Klusētāji”, kas radīta pusaudžiem un arī iestudēta speciāli skolas telpām.

  Izrāde “Klusētāji” ir par cilvēku vienaldzību un tās drūmajām sekām. Kāpēc bieži vien izvēlamies klusēt, kad patiesībā būtu vajadzējis iesaistīties un runāt? Vai tiešām runāšana vienmēr ir sudrabs un klusēšana – zelts? Trīs jauni cilvēki atceras piedzīvoto un pastāsta par kādu satraucošu notikumu, kas ar viņiem atgadījies laikā, kad viņi mācījās vienā klasē.

  Viss izvērstos citādi, ja viņi izšķirošā brīdī nebūtu izvēlējušies klusēt.

  Izrādes darbība norisinājās trīs klases telpās, stāsta varoņiem mainoties vietām un ik pa laikam sastopoties. Tādejādi katra no skatītāju grupām redzēja to pašu un tomēr citu izrādi. Skatītājiem bija iespēja uzzināt, kāds ir katra iesaistītā jaunieša skatupunkts uz notikušo – kas viņiem lika tā rīkoties, ko viņi gribētu mainīt un kā viņi šodien sadzīvo ar pagātnē pieņemtajiem lēmumiem.

Latvijas skolas soma koordinatore Marija Čerepenko

 

Es saprotu literāro daiļdarbu caur mākslu”

2022.gada 15. septembrī projekta ”Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Baltmuižas pamatskolas 5.a, 6.a klases skolēni apmeklēja nodarbību “Mūzika un skaņa”. Nodarbību laikā ar virtuālās realitātes attēliem skolēni mēģināja saprast mūziku un skaņu arī no fizikas skatu punkta, un kā cilvēks to uztver. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar Latvijas mūziķi, kurš ar tehnoloģiju palīdzību apvieno mūziku, virtuālo realitāti un Latvijas dabu. Skolēniem bija interesanti darboties ar jaunām tehnoloģijām (virtuālās realitātes brillēm) un veidot izpratni par tehnoloģiju iespējām.    

4. klases skolēniem iniciatīvas ”Latvijas skolas soma”ietvaros bija iespēja klātienē piedalīties SIA “P.N.R.”- virtuālās realitātes nodarbībā „Es saprotu literāro daiļdarbu caur mākslu”. Nodarbībā skolēni iepazina mākslu virtuālajā realitātē, izmantojot tehnoloģiju iespējas – 3D brilles – virtuālās realitātes brilles, kā arī izbaudīja kinoteātra atmosfēru.

 

LSS koordinators M. Čerepenko

 

 

 

LSS pasākums – teātra izrāde “Alvas zaldātiņš”

Rēzeknes teātris “Joriks” kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma” 11. martā viesojās Rīgas Baltmuižas pamatskolā ar izrādi “Alvas zaldātiņš”, 1.–4. klasei. Izrāde veidota pēc Hansa Kristiana Andersena pasakas “Nelokāmais alvas zaldātiņš”. Šī ir režisora Andra Zeļonkas mīļākā bērnības pasaka, kura iestudēta neierastā formā (tuvuma klātesamība, mazā forma), kura, apvienojot objektu teātra spēles elementus, aizved skatītāju izzinošā, aizraujošā ceļojumā par izvēlēm, šķēršļu pārvarēšanu, draudzību, mīlestību, cieņu, ļauno un labo. 1.– 4. klases skolēniem ļoti patika.

Aktieri – Jekaterina Garfunkele un Kārlis Tols – atdzīvina Hansa Kristiana Andersena pasaku jaunā, neierastā formā, kurā, apvienojot objektu teātra spēles elementus, viņi aizved skatītāju aizraujošā piedzīvojumā ar pakaļdzīšanos, cīņā par dzīvību un nāvi, līdz pat neticamam pagriezienam, kurā alvas zaldātiņš tiek izglābts.

Latvijas skolas somas koordinators Marija Čerepenko

Orientēšanās spēle ar Latvijas kanonu “Iepazīstam savu mikrorajonu – Iļģuciemu”

Pirmajā semestrī, piedaloties LSS pasākumā “Vecrīgas pētnieks”, dažu klašu skolēni iepazina Vecrīgas objektus, bet šoreiz nolēmām tuvāk iepazīt savu mikrorajonu – Iļģuciemu. 11. martā skolā notika orientēšanās spēle ar Latvijas kanonu “Iepazīsti savu rajonu!”. 5. – 9. klases skolēni grupās kopā ar organizatoriem saņēma uzdevumu un devās meklēt objektu, veikt uzdevumus, nofotografēties pie norādītā objekta vai uzņemt īsu video.  

Skolēni secināja, ka apkārt ir daudz interesantu objektu, atklāja pat sev nepazīstamus objektus.  

Pateicamies spēles vadītājam SIA PRIMA TOUR direktoram A. Lukjanovičam un viņa komandai par interesanto pasākumu LSS ietvaros. 

 

Latvijas skolas somas koordinators Marija Čerepenko 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzejpedagoģiska nodarbība “Iluzionisma teātris un muzejs “Mystero”

Nodarbības “Iluzionisma teātris un muzejs “Mystero” laikā (01.02.2022.) burvju mākslinieki Dace un Enrico Pecoli iepazīstināja skolēnus ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un šīs jomas attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē. Skolēniem bija iespēja izzināt oriģinālās iluzionisma skatuves mākslas žanru daudzveidību un izteiksmes līdzekļus.

Skolēni uzzināja, kāds bija pirmais populārākais burvju triks pasaulē, redzēja tā demonstrējumu, bija liecinieki cilvēka levitācijas iespējamībai un daļai no “trīsgalvainas Amazones džungļu puķes” ilūzijas.

Virtuālas ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja izstaigāt maģisko Iluzionisma muzeju, teātri divos stāvos, kā arī ieskatīties slavenā amerikāņu iluzionista Hudini atslēgu noslēpumu kambarī un uzzināt, kurš burvju mākslinieks pirmais izdomāja burvju Kino trikus.

Skolēni atzina, ka nodarbība bija interesanta, uzzināja ilūziju pagātni, iemācījās dažus trikus.

 

LSS koordinators Marija Čerepenko

 

Pasākums ar Latvijas kultūras kanonu

28. janvārī 6.a un 9. a klases skolēni pie Rīgas Baltmuižas pamatskolas sāka nodarbību spēli ar Latvijas kultūras kanonu. Skolēni apmeklēja objektus Rīgas Baltmuižas pamatskolas apkārtnē, pildīja aktīvus un izzinošus uzdevumus par Latvijas kultūras kanona sadaļām un pilsētas kultūrmantojumu. Spēlē bija arī jautājumi un uzdevumi par Rīgas vēsturi.

Diena gan nebija visai izdevusies laika apstākļu ziņā, taču skolēni jutās  lieliski.

LSS koordinators Marija Čerepenko

Pasākums koncertlekcija “Lačplēsa dienā”

11. novembrī, Lāčplēša dienā, Rīgas Baltmuižas pamatskolas vecāko klašu skolēni noskatījās audiovizuālu koncertlekciju “Lāčplēša dienā”. To radījuši pazīstamie jaunās paaudzes mūziķi – dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse un komponists Jānis Ķirsis.
Koncertlekcija ir izglītojošs, muzikāls stāsts par Latvijas vēstures notikumiem Lāčplēša dienā, kas tiek svinēta, atceroties un godinot visus, kuri izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti.

Programmā skanēja fragmenti no Zigmāra Liepiņa rokoperas “Lāčplēsis”, mūzika no kino filmām: “Rīgas sargi”, “Baigā vasara”, “Nameja gredzens”, “Vella kalpi” un “Pūt, vējiņi”, kā arī citu latviešu komponistu radītā patriotiskā mūzika, bet koncertlekcijas muzikālo vēstījumu papildināja vēsturiski fotouzņēmumi, video fragmenti, kā arī skolēniem sagatavotas darba lapas, kuras skolēni aizpildīja pēc koncertlekcijas noskatīšanās.

Latvijas skolas soma koordinatore M. Čerepenko

 

SUNĪTIS UN KAĶĪTE – jautra izrāde bērniem

TEĀTRIS UN ES

Š. g. 14. oktobrī Rīgas Baltmuižas pamatskolas 1. – 4. klašu projekta Latvijas skolas soma ietvaros noskatījās izrādi bērniem, kurā izrādes varoņi, Sunītis un Kaķīte, aktīvi iesaistīja skatītājus izrādes notikumos. Sunītis un Kaķīte ir īsti draugi, kuru dzīve ir  piedzīvojumu un blēņu pilna. Viņu kopīgie darbi un nedarbi bieži vien noved pie dažādām domstarpībām, kuru risināšanā un draudzīgu padomu piedāvāšanā interaktīvi iesaistās arī skatītāji.

Kopā ar bērniem Sunītis un Kaķīte cenšas noskaidrot: Kas ir kārtība un kam tā ir vajadzīga? Kāpēc ir jāmācās? Un kas ir īsta draudzība? Izrādē Sunītis un Kaķīte spēlē dažādas spēlēs, sacenšas savā starpā un kopā ar bērniem spēlē teātri.

Latvijas skolas soma koordinators Marija Čerepenko

 

 

 

 

 

Vecrīgas objektus iepazīst 5. un 6. klases skolēni

08.10.2021. projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros – izzinošā nodarbībā – pastaigā pa Vecrīgu piedalījās 5. un 6. klases skolēni. Skolēni ar lielu interesi iesaistījās ceļojumā pa Vecrīgas ielām, interaktīvi staigājot no viena vēsturiskā objekta uz citu. Skolēni divu stundu laikā ieraudzīja Doma baznīcu, Melngalvju namu, Kaķu namu, Pulvera torni, “Trīs brāļus” un citas vēsturiskas vietas

Skolēniem patika Vecrīgas iepazīšana tiešsaistes režīmā ar pilsētvides spēles elementiem klašu komandās.

LSS koordinators Marija Čerepenko

 

Rīgas Baltmuižas pamatskola turpina piedalīties projektā

Rīgas Baltmuižas pamatskola turpina piedalīties projektā “Latvijas skolas soma”. 14., 17. septembrī 7. – 9. klašu skolēnu iepazīšanās ar Vecrīgas pilsētvidi tika organizēta ar spēles elementiem klašu komandās. Pastaigu kvests vai izzinošas nodarbības pastaiga Vecrīgā: klašu komandas, atbildot uz jautājumiem, izmantojot IT tehnoloģijas, iepazina Vecrīgas ēkas, arhitektūru.

Vecrīgā klašu komandas izpildīja komandu uzdevumus patstāvīgi.  Katra komanda saņēma aploksni ar uzdevumu un aizgāja pa norādīto maršrutu. Foto atskaiti vajadzēja izsūtīt gidam – “Prima Tour” direktoram, kulturologam
Aleksejam Lukjančikovam.

Pasākums notika saistībā ar “Skola 2030”: Latvijas un pasaules vēsture; sociālās zinības; sports un veselība; vizuālā māksla; kultūras pamati; datorika.

LSS koordinators Marija Čerepenko

 

Animācijas filmu programma.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros nedēļas laikā no 17. līdz 21.maijam skolas 1. un 3.klašu skolēni kopā ar latviešu valodas skolotāju V.Merklu un 1.klases audzinātāju L.Makarovu noskatījās Latvijas animācijas filmu programmu. Programmā Zelta Pavasaris ir iekļautas sekojošas filmiņas: Grieķijas dārgumi (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Rezgalības 2 (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Pavasaris Vārnu ielā (studijaAtom Art), Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi (studija Rija), Putnubūris (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa).

Skolēniem bija dots uzdevums izvēlēties kādas animācijas filmas varoni un uzzīmēt to. Pēc programmas noskatīšanās daudzi skolēni iesūtīja savus zīmējumus.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

 

Animācijas filmu programma.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros skolas 1.,2.,3.,4. un 5.klašu skolēni kopā ar latviešu valodas skolotāju M.Uldrihu noskatījās Latvijas animācijas filmu programmu. Programmā Zelta Pavasaris ir iekļautas sekojošas filmiņas: Grieķijas dārgumi (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Rezgalības 2 (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Pavasaris Vārnu ielā (studijaAtom Art), Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi (studija Rija), Putnubūris (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa).

Skolēniem bija dots uzdevums izvēlēties kādas animācijas filmas varoni un uzzīmēt to. Pēc programmas noskatīšanās daudzi skolēni iesūtīja savus zīmējumus.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

 

 

Teātra ,,Goda teātris” izrāde ,,#Bezfiltra”

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros 8. un 9. klašu skolēni 7.maijā noskatījās izrādi ,,#Bezfiltra”.

Izrāde apvieno tādas mūsdienu aktualitātes kā deju filmēšanu “TikTok” aplikācijā, satura veidošanu “YouTube” kanālam un bezatkritumu dzīvesveida tendences. Skolēni varēja vērot draudzību, kuru pārbauda atšķirīgie uzskati, dzīves pieredze un statuss sabiedrībā. Vai sociālo tīklu popularitāte var izjaukt draudzību? Uz šo jautājumu tiks atbildēts izrādē. Izrādes autors ir Klāvs Knuts Sukurs, režisors – Kaspars Gods. Izrādē piedalās aktieri Edgars Ozoliņš un Rolands Beķeris.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

Muzikāli izklaidējoša koncertlekcija ,,Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti

6. un 7. maijā Rīgas 54.vidusskolas 6. un 7.klašu skolēni iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros noskatījās muzikāli izklaidējošu koncertlekciju ,,Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti” par Latvijas vēsturi Pasaules vēstures kontekstā.

 “Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti”  ir atraktīva koncertprogramma – izglītojoši izklaidējošs digitāls “muzikāls raidījums”, kurā uz skatuves ar klausītājiem satiekas divi talantīgi mūziķi –  somu izcelsmes latvietis Marko Ojala, kas ir akordeona un ģitāras virtuozs, lai kopā ar apburošo dziedātāju Rūtu Dūdumu parādītu, kas ir mūsdienu versija “pasakai par Sprīdīti”. Tas ir ceļojums apkārt pasaulei, sastopot dažādu valstu kultūru un to saikni ar Latvijas vēsturi. Caur vizuāli krāšņo un muzikāli bagātīgo programmu un atraktīvo it visā, talantīgie mūziķi skolēniem ļāva uzzināt par Latvijas vēstures  nozīmi Pasaules ģeogrāfijas un vēstures kontekstā, tā ļaujot labāk izprast dažādu valstu valodas, kultūras, kā arī ļaut iepazīt Latvijas kultūras un vēstures lomu pasaulē.

Starp citiem skaņdarbiem, programmā skanēja ukraiņu, somu, zviedru tautas mūzika, kā arī latviešu tautas dziesmas un latviešu komponistu dziesmas ( Imants Kalniņš, Jānis Lūsēns, Zigmārs Liepiņš u.c.)

Nobeigumā skolēni aizpildīja darba lapas atbildot uz jautājumiem par dzirdēto.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

Darba lapa

Koncertlekcija “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” .

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma “ ietvaros un Latvijas svētkiem tuvojoties 28.04.2021. skolas vidusskolēni noklausījās muzikālu stāstu par Latvijas nesenās vēstures notikumiem – Trešo atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu, kā arī iepazinās ar mūzikas klātbūtnes nozīmi vēsturiskos notikumos. Programmā iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās atmodas laika dziesmas, kas savijas ar stāstu par to, kā notika Latvijas neatkarības atgūšana. Skanēja Zigmāra Liepiņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula un Jura Kulakova radītā mūzika. Koncertstāstu papildināja gan vēsturiski kino kadri, gan īpaši veidoti videomateriāli. Programma ir interaktīva, skolēniem bija iespēja gan uzzināt ko jaunu, gan parādīt savas zināšanas. Koncertlekcijas beigās skolēniem tika piedāvāti uzdevumi par dzirdēto un redzēto.

LSS koordinators I.Vorobjova

Uzdevumu piemērs

 

,,Āraišu ezerpils. Jautājumu tikpat, cik atbilžu”

21.aprīlī 6.a klases skolēniem iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros notika nodarbība “Āraišu ezerpils. Jautājumu tikpat, cik atbilžu” , ko piedāvā Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks. Nodarbībā bija iespēja virtuālā veidā uzzināt vairāk par dzelzs laikmeta cilvēku ikdienu ezerpilī (8./9.–10. gs.). Tā papildina vēstures, latviešu valodas, sociālo zinību un citu mācību priekšmetu apguvi. Nodarbības vadmotīvs ir jautājums. Arheologa Jāņa Apala ievērojamie atklājumi sākās ar jautājuma uzdošanu “Vai iespējams, ka teikās par lidojošiem ezeriem slēpjas patiesība?” Tāpat arī skolēniem nodarbības sākumā jācenšas noformulēt atbildi uz jautājumu: “Ko es vēlos uzzināt šajā nodarbībā?” Nodarbības gaitā kopīgi tika noskaidrotas atbildes uz vairākiem jautājumiem:

Kā atklāja ezerpilis?

Kur Latvijā tās atrodamas?

Kas un kad tās apdzīvoja?

Kāda bija ikdienas dzīve ezerpilī – ēkas, nodarbošanās, ēdiens, apģērbs?

Ko nozīmē tādi vārdi kā vadzis, klons, sietava, kājauts un citi?

Cik ilgi ezerpilis pastāvēja un kāpēc tās vairs netika apdzīvotas?

Nodarbības otrajā daļā skolēni savas zināšanas pārbauda, piedaloties viktorīnā platformā kahoot.it. Noslēgumā skolēni tiek aicināti uzdot savu jautājumu kādam no klasesbiedriem un novērtēt nodarbību un savu dalību tajā. Pēc nodarbības norises skolotāja saņēma kahoot.it spēles rezultātus, kur detalizēti redzams katra skolēna sniegums.

LSS koordinators I.Vorobjova

Pasākums “Latvijas skolas soma”

Šā gada laikā no 2. līdz 8. februārim, Rīgas 54.vidusskolas 6. – 12. klašu skolēniem bija iespēja iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros iepazīties ar maestro Raimonda Paula daiļradi. Skolēni noskatījās un noklausījās (attālināti) koncertlekciju, kas bija veltīta komponista 85.dzimšanas dienai. Pasākuma laika skolēni aizpildīja darba lapas, atbildot uz piedāvātajiem jautājumiem.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

Darba lapu piemēri: 1, 2, 3

 

Pasākums ,,Iepazīsti stikla mākslu”

12.11.2020 Rīgas 54.vidusskolā notika pasākums projekta ,,Latvijas skolas soma” ietvaros. Uz skolu atbrauca Studijas ,,Glass point” mākslinieces, kas nodarbojas ar stikla mākslu.

5.a, 6.a un 6.b klašu skolēniem pastāstīja par stikla izstrādājumu veidošanu, slaveniem Latvijas stikla māksliniekiem un stikla izstrādājumu daudzveidīgu pielietošanu.

Pēc nelielas prezentācijas par to, kā darboties ar stiklu, skolēni un skolotāji varēja paši izveidot savus stikla rotājumus, kurus pēc speciālas apstrādes Studijas krāsnī varēs saņemt katrs, kas piedalījās šīsdienas pasākumā. Gan skolēni, gan skolotāji aizrautīgi darbojās stikla rotājumu izgatavošanā un ar nepacietību gaidīs sava darba rezultātus.

 

Vecrīgas pētnieks

12.oktobrī Rīgas 54.vidusskolas 12.klases skolēni piedalījās pasākumā ,,Vecrīgas pētnieks” iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros. Skolēni tika sadalīti nelielās komandās un katra komanda saņēma uzdevumus, kurus vajadzēja veikt divu stundu laikā, izmantojot savas zināšanas un IT tehnoloģijas. Skolēniem bija jāatrod dažādus aprakstītos objektus Vecrīgā, jānofotografē vai jāuzņem īsu video par dotajiem objektiem un jāaizsūta pasākuma organizatoram noteiktajā laikā, tāpēc bija nepieciešama visu skolēnu aktīva līdzdalība. Atrodot visus objektus, skolēni aizpildīja darba lapas. Tās tika nodotas pasākuma organizatoram, kas izvertēs atbildes un atbrauks uz skolu, lai apbalvotu komandas, kas vislabāk tika galā ar uzdevumiem par mūsu pilsētu. Pasākuma beigās skoleni pateicās firmas ,,Prima tour” darbiniekam par interesantu pasākumu. Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

 

 

 

 

 

 

7.oktobrī Rīgas 54.vidusskolā viesojās Latvijas leļļu teātra aktieru grupa ar izrādi ,,Īkstīte” iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros.

1. – 4. klašu skolēni noskatījās izrādi ar lielu interesi, pārdzīvoja un priecājās kopā ar izrādes varoņiem. Visiem zināmā pasaka atdzīvojās uz skatuves. Aktieru sniegums bija ļoti iespaidīgs. Pēc izrādes sākumskolas skolēni dalījās iespaidiem un pateicās aktieriem.

Iniciatīvas Latvijas skolas soma koordinators I.Vorobjova